05.02.2010

Vzrůstající obavy nad schopností Řecka splácet své závazky i nadáleznervózňují finanční trhy, ačkoliv řecký předseda vlády GeorgePapandreou opakovaně popřel spekulace ohledně nutné finanční pomoci azástupci EU vyvrací hrozbu bankrotu nebo nutného opuštění eurozóny.Evropský komisař oblasti financí Joaquin Almunia ve svých projevech takévyvrací možnost bankrotu Řecka, navíc dodává, že v eurozóně něcopodobného jako bankrot ani neexistuje.

Řecký dluh se celkově vyšplhal již na úroveň 300 mld.EUR(419 mld.USD). Celá EU, ale i jednotlivé země jako Španělsko a Německopopírají možnost vyloučení Řecka z eurozóny. V současné době tvořídluhy Řecka, Španělska, Portugalska a Itálie dokonce 40% celkovéhozadlužení zemí eurozóny. K nafouknutí zadlužení jednotlivých zemídošlo v průběhu finanční krize, kdy se zejména větší ekonomikysnažily odvrátit hrozbu dlouhotrvající recese mohutnými vládními stimulydo klíčových odvětví hospodářství.

Ministři financí zemí v rámci EU jsou v únoru připraveni posvětitlednový řecký návrh rozpočtových škrtů a kroků k navýšení příjmůo zhruba 10 miliard EUR (14 mld. USD) pro letošní rok jako součásttříletého ambiciózního plánu na snížení rozpočtového deficitu pod 3%HDP do roku 2012. Plán počítá se snížením schodku veřejných rozpočtůze současných 12,7%, což je více než čtyřnásobek limitu EU, na 8,7%v letošním roce. Snížení schodku by mělo být dosaženo i přesodhadovaný pokles ekonomiky o 0,3%. Deficit by měl v dalších letechpostupně klesnout na 5,6% a 2,8% v roce 2012.

Jakmile odstartuje implementace úsporného balíčku a Řecko dostane odevropské komise zelenou, což by se mělo stát v únoru, mělo by dojít kesnížení rizikových spreadů a návratu důvěry k řeckému finančnímutrhu. Prosadit nezbytné drastické škrty ovšem nebude na horké řecképůdě nic lehkého. Bouřlivé stávky již proběhly v průběhu loňskéhoroku a další se chystají na příští měsíce.

Závěrem můžeme říct, že vznášející se hrozba okamžitého bankrotunebo vyloučení Řecka z eurozóny je odvrácena a pokud si Řekovév následujících letech utáhnou opasky stanou se rychle opět stabilnímekonomickým partnerem v rámci eurozóny.